Kinesiotaping to metoda terapeutyczna polegająca na naklejaniu specjalnej taśmy (o właściwościach elastycznych) na powierzchnię ciała. Choć opracowany był w latach 70 XX wieku, to od niedawna jest stosowany w terapii logopedycznej.
Obecnie kinesiotaping logopedyczny ma szerokie zastosowanie w terapii wielu zaburzeń mowy oraz daje możliwość dodatkowego wsparcia oraz wzmocnienia efektów terapeutycznych, np. po elektrostymulacji. To świetna metoda wspomagająca terapię logopedyczną poprzez stymulację i pobudzenie mięśni w obszarze ustno – twarzowym. Plastrowanie dynamiczne jest pozytywnym uzupełnieniem ćwiczeń prowadzonych przeze mnie podczas terapii logopedycznej, gdyż wspomaga, pobudza i przedłuża moje działania terapeutyczne. Badania naukowe prowadzone w wielu krajach na świecie potwierdzają korzystny wpływ oklejania na proces terapii logopedycznej.
W zależności od miejsca aplikacji taśmy możemy wpływać na zwiększenie lub zmniejszenie napięcia mięśniowego (kierunek działania plastra będzie naszym kierunkiem terapeutycznym) oraz przywrócenie prawidłowych (fizjologicznych) czynności motorycznych tj.: oddychanie nosem, prawidłowa pozycja spoczynkowa języka, dojrzałe (prawidłowe) połykanie z językiem znajdującym się na górnych dziąsłach i podniebieniu twardym.
Jego zaletą jest natychmiastowy efekt terapeutyczny, bezpośrednio po nałożeniu plastra. Oklejania stosuje w trakcie trwania zajęć. Oklejanie buzi dla dziecka może być zabawne a dla logopedy bardzo cenne. W ten sposób zwiększa się efektywność prowadzonej terapii, ponieważ taśma jest dodatkowym bodźcem kształtującym pamięć mięśniową i impulsem dla układu nerwowego aby kontynuował stymulacje również poza gabinetem. Aplikacja plastrów sprawia, że terapia nie kończy się w momencie opuszczenia przez pacjenta gabinetu, ale trwa dłużej. Otrzymuje więc terapię wspomagającą do domu.
Kiedy stosuję kinesiotaping logopedyczny ?
Podczas diagnozy omawiam z rodzicami wskazania i przeciwskazania do stosowania kinesitapingu u dzieci.
Należy pamiętać, że kinesiotaping nie jest substytutem terapii logopedycznej, lecz jej dopełnieniem, co oznacza, że terapia logopedyczna nie powinna ograniczać się wyłącznie do aplikacji plastrów.